Státní dluhopisy se opět prodávají ve velkém

Ministerstvo financí opět prodává dluhopisy se záporným výnosem, kterých se během pololetí prodalo za 91,4 miliardy korun. Současně za poslední pololetí stoupl státní dluh o 18 miliard korun. Každý Čech v současnosti dluží 160 tisíc korun a celkem činní státní dluh 1,691 bilionu korun.

I přes přebytky státního rozpočtu se v prvním pololetí státní dluh opět zvýšil.

I přes přebytky státního rozpočtu se v prvním pololetí státní dluh opět zvýšil.

I když v posledních měsících je státní rozpočet na rekordních přebytcích, státní dluh se zvětšuje. Za první pololetí stoupl o 18 miliard korun na 1,691 bilionu korun. V pátek tuto informaci zveřejnilo ministerstvo financí. Na každého českého občana nyní připadá hypoteticky dluh cca 160 000 Kč. Ministerstvo přisuzuje růst dluhu většímu prodeji státních dluhopisů, které se lépe prodávají díky příznivým podmínkám na finančním trhu.

Ministerstvo financí se chlubí tím, že za první pololetí prodalo státní dluhopisy za 91,4 miliardy korun se záporným výnosem. Tím prý získal do státní kasy dodatečné příjmy 133,4 milionu korun. Záporné výnosy nejsou v současnosti nic zvláštního a běžně jsou využívány u mnoha států eurozóny, kde je zadluženost pod kontrolou. U některých států s vlastní měnou jsou tak výnosy dluhopisů v hlubokém mínusu (Dánsko, Švýcarsko).

Ve druhém čtvrtletí dluh klesl o 3,4 miliardy korun. Podle ministerstva by v případě, že by nebyla využita mimořádná situace a střednědobé a dlouhodobé dluhopisy bez výnosu se splatnostmi v lednu 2018 a červenci 2019 a státní pokladniční poukázky se splatností v roce 2016 úřad neprodával, byl by propad státního dluh ve druhém čtvrtletí až 32,5 miliardy korun.

Dluh stále narůstá

Podle vyjádření hlavního ekonoma Roklenu Lukáše Kovandy dluh stále narůstá i v příznivých makroekonomických podmínkách. Ty však nebudou vždy. Z dlouhodobého hlediska by se měl státní dluh nejen stabilizovat, ale i redukovat.

Ministerstvo financí očekává pokles dluhu i ve druhém pololetí, kdy by se mělo přijmout asi 70 procent splátek střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů s letošní splatností.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká hlavně nakupením schodků státního rozpočtu. Financuje se pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, půjčkami či půjčkami od Evropské investiční banky. V loňském roce státní dluh stoupl málo o 9,3 miliardy korun na 1,673 bilionu korun. I zde byl hlavní důvod růst prodeje co největšího množství státních dluhopisů, které investoři kupovali se záporným výnosem.

mm

Autor: Ivo Mahler

Miluji obchodování na trzích a vše kolem toho. Když jsem se poprvé seznámil s CFD deriváty, byl jsem očarován možností obchodovat velké objemy s relativně malým kapitálem. Tak jako v životě je ale nahoře i dole, takže byly doby lepší i horší. Nyní se již považuji za zkušeného obchodníka, který neobchoduje srdcem, ale rozumem. Když neobchoduji, rád píši články sem na Investomanii, vzdělávám se nebo se toulám přírodou.
Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *