Až třetina prodejů velkých developerů jsou investiční byty

Stále roste zájem kupujících o investiční byty. Takřka každý čtvrtý byt kupují lidé, kteří v něm nechtějí bydlet, ale mají v plánu ho pronajímat. Developeři nabízejí spolu s prodejem investičních bytů i nové služby, např. kupcům seženou nájemníka, či garantují výnos. Protože je poptávka dost veliká, jen málo poskytují množstevní slevy klientům.

Kupující v současné době pořizují nemovitosti jako investici a chtějí je dále pronajímat.

Kupující v současné době pořizují nemovitosti jako investici a chtějí je dále pronajímat.

Developeři nyní těží zejména ze současných rekordně nízkých úrokových sazeb u hypoték. Stoupá zájem o nemovitosti a byty jsou často prodané ještě před tím, než proběhne kolaudace. Protože čtyři z pěti Čechů bydlí ve svém, stále více prodejců se zaměřuje na klienty, kteří vlastní bydlení již mají a chtějí si další byt pořídit jako investici. Například šéf developerské společnosti Trigema Marcel Soural řekl, že podíl bytů, které si lidé pořizují jako investici, dosahuje u některých jejich projektů až k 30 procentům.

I Evžen Korec ze společnosti Ekospol prohlásil, že u nich se každý třetí byt prodá za účelem pronájmu. Společnosti očekávají, že v letošním roce budou investiční byty tvořit asi 25 procent z celkového prodeje.

Byty na investice se kupují hlavně na území hlavního města, což ovlivňuje hned několik faktorů. V Praze v případě krize nehrozí výrazný propad cen nemovitostí, který by mohl kupcům jejich investice znehodnotit. Také je v hlavním městě velká poptávka pro pronájmech bytů, což je pro investora podstatné. Mimo Prahu je pak zájem o investiční byty ještě v dalších městech, hlavně v takových, kde sídlí vysoké školy, protože zde hledají studenti pronájmy.

I když je letos opravdu vysoký zájem o investiční byty, snaží se jej developeři ještě podpořit. Někteří se o to snaží z toho důvodu, že před nedávnem přišli na český rezidenční trh s novinkou, což jsou investiční byty s garantovaným výnosem. To je příklad i realitní společnosti Pražská správa nemovitostí, která poskytuje službu Rentiér. Ta funguje tak, že zájemce o nemovitost uzavře při podpisu kupní smlouvy i dohodu s firmou, která mu zajistí do bytu nájemce. Vybraná firma se pak o nájemce plně stará, včetně všech ostatních povinností (finanční úřad, správce domu a další).

Nájemník ihned

Podobnou službu chce v budoucnu spustit i developer Central Group. Ten je na pražském trhu v současnosti jedničkou. V Praze chce firma postavit dům, kde se budou nacházet hlavně menší byty o velikosti 1+kk a 2+kk. Právě ty jsou pro následný pronájem nejlepší. Kupec bude mít možnost si za příplatek nechat byt vybavit nábytkem. Taktéž bude možné uzavřít smlouvu s firmou, která najde nájemníka a bude mít na starosti i veškerou další správu. Další výhodou by mohl být i garantovaný výnos po dobu několika let. Ten již v některých případech nabízí Pražská správa nemovitostí.

V Česku zatím není příliš obvyklé, aby si klient pořizoval od developera nový byt i s nájemníkem. Hodně se však vyskytuje na trhu secondhandových nemovitostí, jak uvádí ředitel realitní kanceláře Lexxus Petr Višňovský. Nejvíce v destinacích atraktivních pro turisty, kde si kupují a poté pronajímají dražší byty cizinci. Protože netráví na území Česka většinu času, najímají si správcovské firmy.

Již se nenabízí příliš množstevní slevy

V poslední době přibývá i lidí, kteří si pořizují více než jeden byt. Obchodní ředitelka developerské společnosti YIT Stavo Dana Bartoňová uvedla, že v polovině letošního roku firma registrovala asi desetiprocentní nárůst této poptávky. Zájemci o více nemovitostí chtějí ve většině případů dva nebo tři byty. Realitky však zaznamenaly i prodeje deseti a více bytů jednomu majiteli.

Některé společnosti mají v tomto ohledu omezení a v jednom domě prodávají jen omezené množství bytů. Nechtějí, aby jejich rezidenční projekty zůstaly částečně neobydlené. To je pro společnosti, které chtějí úspěšně fungovat na rezidenčním trhu špatná reklama a mohou poškodit jejich pověst. I když developeři chtějí, aby jejich klienti kupovali více bytů, nenabízí již tolik slev. V období ekonomické krize byly firmy ochotné při hromadném nákupu nemovitostí slevit i desítky až stovky tisíc korun, nyní už tak aktivní v tomto ohledu nejsou.

Je to zejména z toho důvodu, že zájemci chtějí kupovat více bytů především menších o maximální dispozici 2+kk a velikosti do 45 metrů čtverečních. Po těchto bytech je ohromná poptávka a třeba v Praze jich začíná být poslední dobou velký nedostatek.

Slevy na nábytek

Developery ani díky velké poptávce nic netlačí k tomu, aby slevy nabízeli. Naopak si mohou dovolit držet ceny vysoko. V hlavním městě nabídka nemovitostí stále klesá, a to i z důvodů zdlouhavých povolovacích procesů. Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města je pravděpodobné, že situace se v následujících pěti letech nezlepší. Přesto mají developeři v záloze určité benefity, většinou v podobě výhodných nabídek v rámci vybavení domácnosti.

Podle makléřů může vést velká poptávka po menších bytech až k tomu, že někteří developeři budou do svých projektů vkládat větší množství nízkometrážních bytů na úkor těch větších. Již nyní se někteří tímto směrem vydali.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *