Akciová burza v Řecku zůstane nejspíš zavřená

Aténská burza je stále uzavřená

Aténská burza je stále uzavřená

I přes sliby předsedy řecké komise Botopulose zůstane tento týden aténská akciová burza nejspíše zavřená. Počáteční optimismus, že by burza mohla začít fungovat již ve středu nebo nejdéle ve čtvrtek se tak nakonec nevyplnil.

Potíže s technologií v řeckých bankách

Provoz řecké burzy brzdí technické potíže v řeckých bankách. Alespoň to jako důvod trvajícího uzavření označila mluvčí burzy. Akciový trh je zavřený v důsledku řecké dluhové krize již od 29. června. Burza se tedy s největší pravděpodobností do konce týdne neotevře. Řecké banky musí nejdříve vyřešit své problémy v oblasti informačních technologií, které se týkají omezení ohledně nákupu akcií.

Plán na opětovné otevření burzy předpokládá, že řečtí investoři nebudou moci k nákupu akcií používat vklady v bankách.

Od 29. června byly spolu s burzou uzavřeny i řecké banky, ty se ovšem otevřeli již minulý týden v pondělí. Stále však jsou omezeny výběry z účtů.

Všechny banky jsou nyní závislé na financování z nouzového programu ELA. O tom kolik banky dostanou peněz, rozhoduje Evropská centrální banka (ECB). Ta zatím nechává strop financování beze změn a ani Atény zatím nežádaly o další zvýšení. V minulém týdnu Centrální banka zvýšila výši nouzového financování celkem o 900 milionů eur na asi 91 miliard eur.

O tom, že Řecko může znovu otevřít akciovou burzu, rozhodla ECB již v úterý. Podle jejích doporučení by se na zahraniční investory neměla vztahovat žádná omezení, řečtí investoři však budou moci kupovat akcie pouze za finance, které mají k dispozici v hotovosti. Peníze, které mají v řeckých bankách na nákup akcií, nebudou smět vybrat.

Znovuotevření řecké akciové burzy tak nadále zůstává nejisté.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *