Rekord na Nasdaq díky naději záchrany Řecka

NASDAQ burzaDíky obnovené naději na záchranu Řecka stouply americké akcie indexu Nasdaq na nový rekord.
Ve Spojených státech zpevnily akciové trhy a index technologického trhu Nasdaq Composite se dostal na nový historický rekord. Tento růst byl podpořen zejména nadějí, že bude dosažena dohoda s Řeckem, které by se tak mohlo vyhnout hrozící platební neschopnosti. Přetrvávající optimismus zpočátku pomáhal i růstu eura, s dalšími zprávami se ale tento trend opět zastavil.

Dow Jonesův index zahrnující akcie celkem třiceti velkých korporací vzrostl o 0,58 % na 18.120,48 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,62 % na 2122,99 bodu a Nasdaq přidal 0,72 % na 5153,97 bodu.

Naděje se upínají k předloženému návrhu z Atén

Akciovým trhům pomáhá k růstu aktuální dění v Řecku zejména poté, co ministři financí opatrně přivítali na pondělní schůzce nejnovější návrh Atén na vyřešení krize s věřiteli.

Návrhy se ale podle euroskupiny musí ještě detailně prozkoumat. To potrvá ještě několik dní a teprve pak se bude vědět, zda by mohly vést k dohodě. Pokud k dohodě nedojde, chyběly by Řecku zřejmě na konci měsíce peníze na dlužnou splátku Mezinárodnímu měnovému fondu.

Pozitivní náladu na akciových trzích podpořily také zprávy o firemních fúzích. Energetický sektor přidal jedno procento poté, co energetická společnost Energy Transfer Equity nabídla převzetí Williams Companies, která ale návrh odmítla. Akcie developerských firem stouply zase po zveřejnění informace o prodeji starších domu ve Spojených státech, který v květnu stoupl na nejvyšší úroveň za pět a půl roku.

Euro po počátečním růstu znovu ztrácelo

Díky řeckým nadějím zpočátku zpevňovalo i euro, ale po vyjádření šéfa euroskupiny o nutnosti vést ještě v dalších dnech jednání, začalo při pondělním závěru newyorského obchodování k dolaru ztrácet o 0,2 % na 1,13355 USD. O část zisku přišlo i vůči jenu, kterému přidávalo 0,4 % na 139,81 JPY. Dolar k jenu zpevňoval o 0,5 % na 123,35 JPY.

mm

Autor: Martina Mádlová

Ráda píši a informuji o dění ve světě forexu, financí a investování. Baví mě neustále se vzdělávat a proto jsem se vrhla i do tohoto dynamického oboru. Je mi 31 let a letos jsem dokončila dálkové studium na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Mojí prioritou je pečlivost, flexibilita, férové jednání a rychlá reakce na dění ve světě financí. Vždy se ráda přiučím něco nového, nastuduji kus nové informace a předám dál naším čtenářům.
Štítky , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *